Widzieć więcej / zrobić mniej – spotkanie fotograficzne z Marcinem Pawlukiewiczem

Zapraszamy na spotkanie z obrazem, podczas którego uczestnicy będą doświadczali świeżego spojrzenia na świat wokół siebie. Dla absolutnie początkujących jak i już fotografujących, szukających czegoś nowego w swoim warsztacie.

Jak patrzeć, aby dostrzec rzeczy dotychczas niewidoczne i zobrazować je za pomocą urządzenia rejestrującego, a następnie zaprezentować to odbiorcom? Czym jest i do czego służy obraz obecnie? Gdzie szukać inspiracji i jak jak ją kreatywnie wykorzystać?

Poruszymy kwestie tego, jak patrzymy i widzimy. Zasady kompozycji i podstawowe zasady fotografii, które można wykorzystać w procesie twórczym. Przyjrzymy się spojrzeniu fotografów z całego świata aby widzieć więcej. Formy edycji fotografii (nie mylić z obróbką fotograficzną, która też zostanie poruszona!) i doboru zdjęć do rodzaju materiału aby robić mniej, a lepiej.

Marcin Pawlukiewicz
Twórca wizualny, animator kultury, archiwista społeczny, tłumacz, VJ. Od kilkunastu lat dokumentuje życie kulturalne i społeczne w województwie podlaskim. Absolwent Programu Mentorskiego Sputnik Photos 2020/2021. Współpracował i współpracuje z licznymi instytucjami i organizacjami kultury, m.in: Ośrodkiem i Fundacją “Pogranicze”, Ośrodkiem Kultury w Sejnach, Suwalskim Ośrodkiem Kultury, Domem Pracy Twórczej w Wigrach, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Sandomierskim Centrum Kultury. Autor lub współautor projektów kulturalnych dotyczących twórczości wizualnej i pracy z pamięcią miejsca, m.in.: Symfonia Małego Miasta (Sejny, 2018), Głosy Naszego Miasta (Sejny, 2018), Suita Sentymentalna (Sulejówek, 2019). Publikował fotografie m.in. w “Magazynie Kontynenty” czy “Twoim Bluesie”.
Fotokast zrealizowany wspólnie z fotografem Andrzejem Sidorem był nominowany do nagrody Grand Press Photo. Jego fotografia dostała się do finału konkursu Street Art Photo Call podczas festiwalu INTERPHOTO 2021. Laureat open call ZMiANA oraz selekcji Slideshow podczas Rybnik Foto Festival w 2020 i 2022 roku. Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego na 2024 rok.
Pracuje w Białostockim Ośrodku Kultury. Od 2022 roku prowadzi Witrynę Fotograficzną w Sejnach. Nie mieszka już w Sejnach, ale często w nich bywa.

Wystawy indywidualne:
2022 – Jak w rodzinie: O działkowcach i działkach, Białystok
2022 – Daleko od_do domu, Biuro Wystaw Kulturoznawczych, Białystok
2021 – Daleko od_do domu, Ośrodek Kultury, SejnyWystawy zbiorowe:
2022 – Wystawa podsumowująca Program Mentorski Sputnik Photos 2020/2021, Warszawa
2009 i 2010 – Biurowiec Sztuki, Suwałki

https://marcinpawlukiewicz.wordpress.com/

https://www.facebook.com/MarcinPawlukiewiczVisualwork

https://www.instagram.com/pawlukiewiczmarcin_photowork/

22 lutego 2024, godz. 18:00
MOAK Wasilków, ul. Żurawia 13
wstęp wolny

Do zobaczenia