Widzieć więcej/robić mniej – relacja

W czwartek 22 lutego 2024 roku odbyło się spotkanie przygotowane przez miłośników i miłośniczki fotografii z grupy Krajobraźnia oraz Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie. Bohaterem wieczoru był Marcin Pawlukiewicz – fotograf i animator kultury na co dzień pracujący w Białostockim Ośrodku Kultur autor wielu projektów fotograficznych.

Wieczór pod nazwą „Widzieć więcej, zrobić mniej” odbiegał od tradycyjnego slajdowiska organizowanego przez Krajobraźnię. Była to dyskusja prowadzącego z publicznością, gdzie obie strony na wzajem zadawały sobie pytania. Audytorium stanowili zawodowcy oraz osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki fotografii. Ci drudzy otrzymali dużą dawkę wiedzy. Podczas spotkania poruszane były między innymi takie tematy jak: Czym jest obraz? Krótka historia fotografii; ciekawostki na temat powstawania zdjęć; światło i wpływ światła; co sprawia, że zdjęcie jest ładne? Zasady kompozycji; jak kadrowanie wpływa na odbiór obrazu. Poruszono też temat, który jest obecny dziś w wielu dziedzinach sztuki, czyli jaki wpływ ma sztuczna inteligencja na tworzenie oraz jak z niej mądrze korzystać. Podczas omawiania tematów Marcin Pawlukiewicz prezentował fotografie wykonane przez siebie oraz innych autorek i autorów. Wśród nich znaleźli się między innymi James Nahtway, Eric Johanson, Kelly Jean, Dawid LaChapell. Nie zabrakło też Twórców, którzy tworzą na Podlasiu jak Magdalena Właszek, Joanna Krukowska czy Piotr Niedźwiedź.

Podsumowujące ten wieczór można powiedzieć, że był to kurs fotografii w przysłowiowej pigułce. Dla początkujących fotografów Marcin Pawlukiewicz zaoferował dużą dawkę wiedzy i inspiracji, zaś dla osób doświadczonych było to spotkanie, które w pewien sposób porządkowało wiedzę oraz też inspirowało do poszerzania poszukiwań i działań artystycznych.

Grupa fotograficzna Krajobraźnia powstała w 2016 roku w ramach projektu Dom Kultury+ Narodowego Centrum Kultury – Małe Inicjatywy Lokalne, realizowanego przez Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie. Inicjatorkami powstania Grupy są Beata Wilczyńska i Magdalena Właszek, które z pasją i zaangażowaniem prowadzą działalność grupy.

Fot. Magdalena Właszek