W MOAK-u powstały „Kreatywne Dzienniki”

W czwartek 15 lutego 2024 roku w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie odbyły się warsztaty „Kreatywne Dzienniki”. Nie były to zwykłe działania plastyczne, a raczej twórcza przestrzeń na wyciszenie się i zwolnienie w biegnącym życiu. Uczestniczki warsztatów pod okiem artystki Marty Karczewskiej przygotowywały autorskie dzienniki. Panie wydzierały, wyklejały, wpisywały swoje myśli, malowały, wycinały z różnych materiałów by finalnie rozpocząć tworzenie „Kreatywnego Dziennika”. Dzienniki kreatywne to to stare książki lub zeszyty (choć to nie jest regułą), które otrzymują nowe życie i znaczenie. Na stronach można znaleźć cytaty, wklejane z innych książek lub pisane ręcznie, koronki, ozdoby, rysunki, malunki. Taki dziennik staje się małym dziełem sztuki, które ma realną więź z autorem.

W tworzeniu dzienników nie liczą się umiejętności i zdolności plastyczne, a sam proces tworzenia będący okazją do refleksji, bycia z sobą oraz odpoczynku. Uczestniczki warsztatów wychodziły z pozytywnym niedosytem, chcąc móc tworzyć jeszcze dłużej i więcej. Będzie ku temu okazja, ponieważ w przyszłości planowane jest powtórzenie warsztatów.

Marta Karczewska jest absolwentką studiów podyplomowych z zakresu Malarstwa i Historii Sztuki, miłośniczką przyrody i pozytywnych wibracji, pasjonatką koloru, linii i znaków. Fascynuje ją świat emocji i mechanizmy kierujące postępowaniem ludzi. Rozmyślania na te tematy stanowią dla niej bogate źródło inspiracji. W swoich obrazach za pomocą różnych środków artystycznego wyrazu zamyka cząstkę tych rozważań oraz emocje im towarzyszące. Interpretacje pozostawia obserwatorowi, gdyż uważa, że każdy ma prawo czuć sztukę po swojemu.