Liga Sobotnich Wieczorów Szachowych 2023/24

Celem Ligii jest popularyzacja sportu szachowego oraz promowanie aktywnego oraz wartościowego spędzania wolnego czasu.

Organizatorem Ligii jest Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie oraz Łukasz Stasienko będący również sędzią zawodów.

Spotkania ligowe odbywać się będą w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie przy ul. Żurawiej 13 w następujących terminach:

  • I runda 16 września,
  • II runda 30 września,
  • III runda 14 października,
  • IV runda 28 października, 
  • V runda 18 listopada, 
  • VI runda 25 listopada, 
  • VII runda 02 grudnia, 
  • VIII runda 16 grudnia, 
  • IX runda 13 stycznia, 
  • X runda 20 stycznia.

W każdym ze spotkań start o godzinie 17.00

Uczestnikiem Ligi mogą być wszyscy chętni, którzy dokonają zapisów poprzez serwis chessarbiter.com lub na maila: mszewski@gmail.com oraz po dokonaniu zapisów uiszczą opłatę za pośrednictwem serwisu Evenea pod adresem: https://app.evenea.pl/event/liga-szachy-moak/

Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Limit osób podczas jednej rundy: 40 osób. 

Jednorazowa opłata za udział w całej edycji, na którą składa się 10 spotkań wynosi 50 zł. Płatność za pośrednictwem serwisu Evenea. 

System gry:

Odbędą się dwie edycje: jesienna: wrzesień – styczeń oraz wiosenna: luty – czerwiec. W jednej edycji zostanie rozegranych 10 rund po dwie w miesiącu. W każdej z rund rozgrywany będzie turniej systemem szwajcarskim na dystansie 7 gier z tempem 10 min+5 sek/posunięcie (na zegarach analogowych będzie to 15 min/zawodnika).

Za zwycięstwo w partii – 1 pkt, za remis 0,5 pkt, za przegraną 0 pkt. Punktacja dodatkowa: wartościowanie skrócone Buchholz Cut i pełne Buchholza oraz progresja.

Z dziesięciu spotkań do klasyfikacji będą się liczyły punkty z siedmiu rozgrywek (trzy najsłabsze będą odrzucone). Za poszczególne miejsca będą przyznawane punkty jak w systemie skoków narciarskich (I miejsce 100, II-80, III-60 itd.). Za miejsca od 30 do 40 zawodnik otrzymuje 1 pkt. Na koniec zsumowane punkty z najlepszych siedmiu rund danego zawodnika przełożą się na wynik w końcowej klasyfikacji. W razie równej ilości punktów będzie decydować odrzucony wynik kolejno ósmy, dziewiąty i dziesiąty. Jeśli i to nie przyniesie rezultatu zarządzona będzie dogrywka tempem 3’+2″/pos.

Nagrody:

I, II, III miejsce Puchar. Najlepsza trójka w klasyfikacji generalnej otrzymuje nagrody rzeczowe o wartości: I miejsce – 300 zł, II miejsce – 200 zł oraz III miejsce – 100 zł. 

Najlepszy zawodnik do lat 16 (rocznik 2008 i młodszy), najlepszy zawodnik do lat 13 (rocznik 2011 i młodszy) oraz najlepszy do lat 10 (rocznik 2014 i młodszy) otrzymują nagrody rzeczowe o wartości 150 zł. Jeden zawodnik otrzymuje jedną nagrodę. Dodatkowo wśród wszystkich zawodników, którzy wezmą udział w co najmniej 6 spotkaniach w lidze zostanie wylosowana nagroda o wartości 100 zł.

Ustalenia końcowe:

Obowiązują aktualne przepisy FIDE i PZSzach.