Podsumowanie ferii zimowych 2018

Ferie zimowe w naszym województwie za nami. Tegoroczna przerwa międzysemestralna rozpoczęła się prawdziwie zimową aurą. Oprócz jazdy na sankach oraz lepienia bałwana, dzieci spędzały wolny czas także na zajęciach zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie.

Wasilkowski Ośrodek Kultury przygotował atrakcje we wszystkich świetlicach na terenie gminy Wasilków oraz w Szkole Filialnej w Sochoniach. Zajęcia były bardzo różnorodne, ciekawe, a co najważniejsze pozwoliły dzieciom na aktywne spędzenie czasu wśród rówieśników.

W wasilkowskiej świetlicy przy ul. Dwornej pierwszy tydzień ferii najmłodsi spędzili na zajęciach plastycznych, animacyjnych, manualnych, a także obejrzały film animowany pt. „Dzieciak rządzi” pałaszując popcorn.

Na zajęciach plastycznych prowadzonych przez Panią Izabelę Danielewską powstały bardzo oryginalne kosmiczne wariacje z wykorzystaniem soli – efekt był absolutnie kosmiczny. Zajęcia animacyjne z Panią Moniką Oleńską- Abramowicz ze studia artystycznego ANIMA dostarczyły dzieciom nieco ruchu podczas gier i zabaw. Były także zajęcia z chustą animacyjną, a także malowanie twarzy w fantazyjne wzory.

Na warsztatach z biżuterii dzieci wprowadzone zostały w świat „świecidełek”, oglądając i dotykając różne wzory zabytkowych bransolet i naszyjników przywiezionych prosto z Indii. Następnie, zainspirowane pięknym albumem, zostały zaznajomione z możliwościami warsztatowymi przygotowanymi przez Turkusowy Zakątek. Najbardziej młodym twórcom podobała się możliwość odlania własnoręcznie narysowanego wzoru w niskotopliwym stopie. Następnie przy użyciu prasy hydraulicznej dzieci odciskały w miedzianej blasze wykonane przez siebie druciane wzory. Można było również powiercić, pozagniatać młotkiem blachę na kowadełku, różnego rodzaju kleszczami poformować elementy z drutu lub też zalaminować liść, piórko lub własny element z kolorowego papieru. Niektórzy wycinali elementy dekoracyjne z filcu, inni nanizywali koraliki i montowali zapięcia. Metalowe powierzchnie można było przeszlifować lub zmatowić specjalną tkaniną. Zaangażowanie było olbrzymie, a jak na dwugodzinny warsztat niektóre prace na prawdę robiły dobre wrażenie.

W Wasilkowie zajęcia dla dzieci odbywały się także na Orliku, które prowadził Pan Kamil Surowiec (do niedzieli 4.02) oraz przez całe dwa tygodnie w Szkole Podstawowej przy ul. Polnej, gdzie prowadzone były zajęcia z tenisa stołowego pod okiem instruktora Eugeniusza Zawadzkiego.

W Nowodworcach, Dąbrówkach, Jurowcach, Rybnikach, Sochoniach i Studziankach dzieci także wzięły udział w zajęciach plastycznych i animacyjnych. Dzieci własnoręcznie przygotowywały i piekły ciasteczka, brały udział w licznych zabawach, grach, zawodach sportów dziwnych, tworzeniu balonowych zabawek i malowaniu twarzy, malowały na szkle i tworzyły wspaniałe prace plastyczne. Zajęcia prowadzili instruktorzy: Paulina Nowicka i Monika Oleńska-Abramowicz – Dąbrówki, Renata Sosnowska – Nowodworce, Krzysztof Gryżenia – Jurowce, Agnieszka Pochodowicz – Rybniki, Izabela Danielewska i Monika Oleńska-Abramowicz – Studzianki, Monika Oleńska-Abramowicz – Sochonie.

W Nowodworach także odbywały się zajęcia z tenisa stołowego pod okiem Pana Romualda Marczukiewicza. W Dąbrówkach i Studziankach wykonywano biżuterię z Turkusowym Zakątkiem, a w Sochoniach miejsce miały ciekawe warsztaty mydlarsko-kosmetyczne również przygotowane przez Turkusowy Zakątek.

Podczas warsztatów mydlarskich w powietrzu oprócz dobrej atmosfery i egzotycznej muzyki unosiły się również wspaniałe zapachy olejków oraz lawendy. Prace zaczęły się od rzeźbienia w kostkach przeźroczystego mydła własnych wzorów, a następnie wypełnione zostały kolorowym pachnącym mydłem. Potem dzieci zaproszone zostały do napisania sentencji lub życzenia na karteczce, która zatopiona została wewnątrz mydełka, oczywiście nie zabrakło dekorowania mydełek kwiatami lawendy i . Każdy mógł zalać wybraną przez siebie foremkę ulubionym zapachem i kolorem masy mydlanej. Specjalnie przygotowane przez Turkusowy Zakątek silikonowe formy sprawiły dzieciom dużo radości gdyż były to kształty nietypowe jak np. nos psa, muszla ślimaka, klepsydra, robocik, kolumna grecka i wiele innych. Największe jednak wrażenie zrobiło na młodych wytwórcach mydeł wstrzykiwanie do stygnących mydeł kolorowych i pachnących chmur. Przy użyciu strzykawek i igieł powstawały naprawdę niesamowite kształty kolorów, które po zastygnięciu stworzyły piękne obrazy niczym witraże. Niektórym uczestnikom ich dzieła podobały się tak bardzo, że mieli wątpliwości czy nie szkoda używać tych mydełek do mycia, czy też powinny one być po prostu ozdobą łazienki.

Na pożegnanie ferii w świetlicy w Rybnikach 3 lutego odbędzie się bal karnawałowy, na który serdecznie zapraszamy.

 

Mat. z zajęć prowadzonych przez Turkusowy Zakątek – Paula Jackowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *