Czwarty koncert w ramach MFMOiK już w niedzielę 22 września

Koncert PIEŚNI ORIENTU prezentowany na tegorocznej XX jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie to opowieść o kraju pełnym miłości, sztuki i spokoju. Duet doświadczonych muzyków o różnych fundamentach kulturowych i muzycznych Wassim Ibrahim – instrumentalista z Damaszku i Tomas Celis Sanchez – perkusista z Meksyku, obaj na stałe mieszkający w Polsce, zapraszają słuchaczy w muzyczną podróż, podczas której posłuchamy starożytnych melodii z kultur Lewantu, śpiewanych w językach aramejskim, arabskim oraz w różnych tradycjach kościoła Lewantu.

Partnerem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie jest Województwo Podlaskie.

Program:

1. Ya muru Użban ( Aleppo) – muzyka tradycyjna

2. Improwizacja I – Kyrie Eleison – kompozytor Wassim Ibrhaim

3. Shlom lech – Ave Maria po aramejsku – muzyka tradycyjna

4. Adrau Ya Umma (the virgin, Mother of Gad) Kościół Bizantyjski –

muzyka tradycyjna

5. Hal Asmar Allan – utwór tradycyjny ma około 3000 lat po arabsku –

muzyka tradycyjna

6. Ojcze Nasz – po aramejsku – muzyka tradycyjna

7. Improwizacja II – kompozytor Wassim Ibrahim

8. Oumen (wierzę) po Arabsku – Al Rahbanio Brother z Libanu

9. Lamma bada Yatathana – muzyka tradycyjna z Andaluzji

10. Ya tera Tiri – muzyka tradycyjna aramejska w językiem arabskim

11. Ghazali (Uskudar) – muzyka tradycyjna po arabsku i turecku

Wassim Ibrahim – urodził się w 1978 roku w Damaszku, w Syrii. W 1998 roku ukończył pierwsze studia wyższe z tytułem inżyniera budownictwa i w ciągu następnych siedmiu lat brał udział w licznych projektach budowlanych w Syrii. Następnie w 2005 roku rozpoczął studia na kierunku Harmonia i Kontrapunkt, które prowadziła prof. Bella Tagezieva w High Institute of Music (Wydział Teorii i Kompozycji) w Damaszku. Studia te ukończył w 2010 roku. Do Polski przyjechał w 2013 roku i tu, w roku 2015 uzyskał stopień magistra studiów kompozytorskich na Akademii Muzycznej w Krakowie, pod nadzorem prof. Józefa Rychlika. W 2019 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie (kierunek kompozytorski), współpracując z prof. Wojciechem Widłakiem. W latach 2010 – 2013 rozpoczął profesjonalną karierę akademicką jako nauczyciel w Higher Institute of Music w Damaszku, w Syrii, gdzie wykładał historię muzyki, prowadził zajęcia z harmonii i kształcenia słuchu. Był gościem wykładowym Akademii Muzycznej w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Viterbo, La Crosse, Wisconsin, USA i Wisconsin University, La Crosse, Wisconsin, USA. Profesjonalną karierę kompozytorską rozpoczęł w 2002 roku od skomponowania sześciu piosenek dla dzieci, które znalazły się na płycie dedykowanej najmłodszym. Następnie jego utwory były wykonywane na wielu festiwalach, w różnych krajach i salach koncertowych na całym świecie. W 2015 roku założył i do chwili obecnej prowadzi amatorski „Chór w Kontakcie”, który w 2020 roku został uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości A.D.2019.

Tomas Celis Sanchez – instrumentalista perkusyjny, pochodzi z Meksyku, od 20 lat mieszka w Polsce. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Meksyku w klasie kontrabasu. Ceniony sideman, znany ze współpracy z polskimi i międzynarodowymi muzykami. Współpracuje z muzykami z Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz młodymi twórcami muzyki współczesnej (m.in. klawesynista James Dorsa, klawesynistka Monika Fory). Jest zapraszany do udziału w najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych (np. Ingolstadt Jazz Tage, International Jazz & Blues Festival Kikinda w Serbii). Grał podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, Haarlem Jazzstadt w Amsterdamie w Holandii oraz festiwalu City of Music w Lecce we Włoszech. Współpracował z Polską Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Opolską, Filharmonią Częstochowską, Filharmonią Narodową i Kameratą Silesia, Filharmonią Narodową i Kameratą Śląską.