Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie zaprasza na wernisaż wystawy rzeźby Kamila Kalinowskiego. Na wystawie znajdą się rzeźby z drewna, o niebanalnej kolorystyce, kształcie i strukturze inspirowane mikroświatem. Wernisaż odbędzie się w piątek 11 października 2024 roku o godz. 18:00 (MOAK w Wasilkowie, Żurawia 13). Wystawę będzie można oglądać do 8 listopada 2024 w godzinach pracy ośrodka.
Kamil Kalinowski to rzeźbiarz urodzony w 1976 r. w Białymstoku, w którym spędził dzieciństwo i młodość. Od kilku lat mieszka w Studziankach – podlaskiej wsi gminie Wasilków. Swoje prace tworzy w drewnie. Z wykształcenia jest stolarzem.
Jak pisze o sobie:
„Pasję do drewna zaszczepił mi ojciec już we wczesnych latach mojej młodości. Sam rzeźbił amatorsko i całkiem nieźle mu to wychodziło.” Minęło jednak sporo lat, zanim zaczął realizować swoje artystyczne wizje w tym materiale. „Ucieczka z miasta na wieś, pozwoliła mi dostrzec i doświadczać aspekty życia, które są niedostępne mieszkańcom aglomeracji miejskich. Bardzo mocno wpłynęło to na moją kreatywność i wprowadziło do mojego wnętrza pierwiastek duchowy. Dzięki temu dostrzegłem piękno i potencjał natury. Dla wielu rzeźbiarzy inspiracją w tworzeniu są wskazówki i nauki swoich nauczycieli. Ja mam wielu mentorów, którzy inicjują rozpoczęcie każdego nowego projektu. Raz jest to kornik mieszkający w starym pniu. Innym razem grzyb wyłaniający się spod ściółki leśnej. Duży wpływ na moje prace ma również wiedza z zakresu stolarstwa i studiów na wydziale mechanicznym Politechniki Białostockiej. Pozwala mi to na stosowanie technik obcych wielu rzeźbiarzom. Bardzo często w swojej twórczości wykorzystuję drewno kwalifikowane przez większość ludzi jako materiał opałowy. Daje mi to ogromną radość, że mogę coś zrobić z niczego. Jednocześnie jest to też mój przekaz do odbiorców, że nie musimy po każdą nową rzecz biec do sklepu, Być może w naszym otoczeniu znajdują się elementy, które po większej lub mniejszej adaptacji można powtórnie wykorzystać do naszych potrzeb. Określiłbym to chyba jako taki mój cichy protest przeciw nadmiernemu i wszechobecnemu konsumpcjonizmowi.”
Jego prace mają charakter biomorficzny i biomechaniczny, a inspiracje czerpie z mikroświata. Unika oczywistości. Eksperymentuje i bawi się formą, co skłania odbiorcę do refleksji i własnej interpretacji rzeźb. W swoich kompozycjach łączy kształty geometryczne symbolizujące zdobycze cywilizacji ludzkiej z nieregularnościami występującymi w naturze. Należy do grupy twórczej „Bochemia” przy Podlaskim Instytucie Kultury.
Wystawy:
2023 r. Wystawa zbiorowa grupy twórczej Bochemia – Nieoczywiste,
2023 r. Wystawa zbiorowa grupy twórczej Bochemia – Lato, lato, lato echże Ty.