W niedzielę 15 września o godz. 19:00 zapraszamy na trzeci już koncert w ramach XX. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie.
Partnerem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie jest Województwo Podlaskie.
Koncert zatytułowany 𝐀𝐦𝐨𝐫 𝐲 𝐜𝐚𝐧𝐭𝐨 to muzyczna podróż śladami hiszpańskich, francuskich i latynoamerykańskich pieśni miłosnych. Tematyka miłosna od najdawniejszych czasów inspiruje kompozytorów na całym świecie. Prezentowany repertuar pieśniowy przedstawia różne oblicza miłości i zabiera słuchacza w muzyczną podróż po świecie i w czasie. Wyjątkowo piękny i starannie dobrany program zawiera pieśni francuskie, hiszpańskie i latynoamerykańskie obejmujące muzykę dawną oraz współczesne kompozycje.
𝐖𝐲𝐤𝐨𝐧𝐚𝐰𝐜𝐲:
𝐉𝐮𝐥𝐢𝐞𝐭𝐚 𝐆𝐨𝐧𝐳𝐚́𝐥𝐞𝐳-𝐒𝐩𝐫𝐢𝐧𝐠𝐞𝐫 – sopran, instrumenty perkusyjne
𝐌𝐚𝐭𝐞𝐮𝐬𝐳 Ł𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐳𝐚𝐤 – lutnia, gitara
𝐾𝑖𝑒𝑟𝑜𝑤𝑛𝑖𝑐𝑡𝑤𝑜 𝑎𝑟𝑡𝑦𝑠𝑡𝑦𝑐𝑧𝑛𝑒 𝐹𝑒𝑠𝑡𝑖𝑤𝑎𝑙𝑢: 𝐷𝑎𝑟𝑖𝑢𝑠𝑧 𝐻𝑎𝑗𝑑𝑢𝑘𝑖𝑒𝑤𝑖𝑐𝑧
Koncerty w ramach Festiwalu odbywają się w Kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Miasto i Gmina Wasilków przy ul. Kościuszki 2. Wstęp wolny.
JULIETA GONZALEZ-SPRINGER – urodzona w Meksyku, zaczynała naukę śpiewu w Konserwatorium Narodowym w Meksyku. Ukończyła studia wokalne w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Barbary Niewiadomskiej, a następnie studia podyplomowe w Centrum Muzyki Dawnej w Genewie pod kierunkiem Beatrice Cramoix w dziedzinie śpiewu barokowego i Fancis Biggi (Lucidarium) oraz Laurence Brisset (De Caelis) w zakresie muzyki średniowiecznej. Współpracuje z zespołami i muzykami ze Szwajcarii, Francji, Meksyku i Polski takimi jak: Elyma (dyr. Gabriel Garrido), De Caelis (dyr. Laurence Brisset), Sintagma Musicum (dyr. Gustavo Delgado), Dekameron (dyr. Tadeusz Czechak), Ars Nova (dyr. Jacek Urbaniak), Concerto Polacco (dyr. Marek Toporowski), Jacaras (Piotr Zaleski, dyrektor) oraz z organistami i klawesynistami: Markiem Toporowskim, Henrykiem Janem Botorem, Marcinem Armańskim. Od 2019 roku, wraz z Ryszardem Lubienieckim, stworzyła zespół muzyki średniowiecznej Vox Imaginaria. Zespół wykonuje muzykę z niemal wszystkich regionów średniowiecznej Europy: od Półwyspu Iberyjskiego przez Francję, Włochy, po historyczny region Śląska. Koncertowała m.in. w Operze w Lyonie, Lozannie, Operze Narodowej w Meksyku oraz na różnych festiwalach, między innymi: Festiwal d’Ambroney i Saisons Musicales w Fondation Royaumont, Festival del Centro Histórico de la Ciudad de México, Polska Akademia Gitary, Festival Internacional de Guitarra y Timple (Hiszpania), Banchetto Musicale i Kristupo Festivalis w Wilnie, Tallinna Kitarrifestival, Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej, Muzyka w Starym Krakowie, Sacrum Profanum. Brała udział w audycji Five O’clock w Drugim Programie Polskiego Radia oraz na koncerty edukacyjne w Filharmonii Narodowej razem z zespołem Jacaras. Od października 2019 roku jest doktorantką w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2022r otrzymała stypendium artystyczne miasta Wrocławia, na realizację projektu poświęconego muzyce z wrocławskiego traktatu menzuralnego z XV wieku. Otrzymała stypendium artystyczne z Ministerstwa Kultury na rok 2023 na realizację projektu muzyki średniowiecznej.
MATEUSZ ŁAWNICZAK – jako jeden z nielicznych prezentuje pieśni okresu renesansu będąc jednocześnie wokalistą i akompaniatorem. Ten rzadki sposób wykonania stanowi próbę wskrzeszenia dawnej tradycji, której prawdopodobnie najsłynniejszym reprezentantem był Francesco Petrarca. Sławny “cantore al liuto” miał zwyczaj wykonywania w ten sposób własnej poezji. Bez wątpienia późniejszy angielski lutnista John Dowland będąc kompozytorem, lutnistą i wprawnym wokalistą również wykonywał swoje pieśni samodzielnie. Mateusz Ławniczak w swojej karierze solowej wystąpił między innymi w Radiu Wrocław, Telewizji Wrocław, oraz w radiowej Dwójce. W przeszłości miał przyjemność grać w ramach takich festiwali Maj z Muzyką Dawną we Wrocławiu, cyklu Zamkowe Kameralia w Malborku, Festiwalu im. Piotra z Grudziądza, podczas Międzynarodowego Festiwalu w Tytuvenai (Litwa), w muzeum Muzeum M.K. Ciurlionisa (Litwa) oraz w ramach Viljandi Early Music Festival w Estonii. Artysta zakończył rok 2017 krótkim występem na Polsko-Niemieckich Dni Gitarowych we Frankfurcie i w tym samym roku został laureatem Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego za “szlachetne przybliżenie muzyki czasów elżbietańskich”. Kolejne miesiące zaowocowały występami na takich festiwalach jak Polska Akademia Gitary prowadzona przez światowej sławy gitarzystę Łukasza Kuropaczewskiego czy też Postojna International Guitar Festival w Słowenii. W lutym 2020 roku na osobiste zaproszenie prof. Jerzego Limona – dyrektora Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku – artysta zaprezentował swoją twórczość na Zamku Królewskim w Warszawie. Rok 2021 to przede wszystkim występ na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w ramach Wiosennych Koncertów Gitarowych oraz koncert dla Vrnjci International Classical Music Festival w Serbii. Początek 2022 roku odbył się pod znakiem Kłodzkiej Gitariady, a oraz występu na Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. Artysta ma na koncie również występ dla London Lute Society w Wielkiej Brytanii. Mateusz Ławniczak jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego oraz Waldemara Gromolaka. Jest także wieloletnim solistą zespołu Jacaras prowadzonym przez prof. Piotra Zaleskiego, z którym wystąpił na wielu renomowanych festiwalach między innymi w Polsce, Litwie, Estonii, Słowenii, Niemczech, Hiszpanii i Meksyku.