„Przystanki” – teatralny sukces młodzieży z Bardzo Młodej Kultury

W środę 4 września 2024 roku odbyła się premiera spektaklu „Przystanki” przygotowanego przez młodzież. Było to zwieńczenie projektu „Łabuki konta Kozy – wasilkowskie integracje teatralne”. Młodzi artyści przedstawili historię pewnej miłości, która zrodziła się wśród konfliktu między Kozami (rdzennymi mieszkańcami Wasilkowa) a Łabukami (osobami, które nie mieszkają tu od urodzenia).

Sala Przedszkola Słonecznego w Wasilkowie została wypełniona po brzegi. Publiczność przyjęła bardzo gorąco spektakl, w którym niektórzy mieszkańcy mogli zobaczyć znajome historie z własnego życia. Po spektaklu i owacjach na stojąco odbyło się spotkanie z młodymi artystami.

Spektakl powstał przez dwa miesiące wakacji. Przez ten czas osoby biorące udział w działaniach uczestniczyły w warsztatach, spektaklach, przygotowały scenariusz, scenografię, plakat oraz oddały premierę spektaklu „Przystanki”.

Zajęcia dla młodzieży poprowadziły osoby na co dzień związane z teatrem. Warsztaty dla młodzieży odbyły się między innymi z Magdaleną Dąbrowską (Wierszalin), Krzysztofem Bidorfem (Białostocki Teatr Lalek), Joanną Troc (Teatr Czrevo), Małgorzatą Tarasewicz-Wosik (scenografką współpracującą z wieloma teatrami) i Anetą Prymaką (pisarką, badaczką historii).

Uczestnicy projektu odwiedzili również spektakle teatralne „Kwiat Paproci” Teatru Latarnia, „Matecznik” Teatru Łątek Supraśl oraz „Runaway” Fundacji Banina. Podczas działania młodzież poznała miejscowe indywidualne historie mieszkańców Wasilkowa, które przedstawiła wedle własnej wizji artystycznej i zrozumienia.

Scenariusz: Maria Heller

Aktorzy i realizatorzy projektu:

Aleksander Piesiecki,

Maria Heller,

Martyna Kościewicz,

Aleksandra Kordyńska,

Magdalena Sawicka,

Sandra Sarat,

Zuzanna Kostro,

Lidia Kocięba-Żabska,

Julia Tomaszewska,

Gabriela Dmochowska,

Matylda Mojsak,

Julia Strocker,

Julita Dmochowska,

Justyna Kaźmierczak,

Jakub Moniuszko,

Weronika Omieliańczyk,

Gabriela Grygorczuk,

Julia Ostapowicz,

Daria Zawistowska.

 

Artyści i osoby wspierające działania młodzieży:

Joanna Troc, Magdalena Dąbrowska, Aneta Prymaka, Małgorzata Tarasewicz-Wosik, Krzysztof Bitdorf, Krzysztof Zemło, Przemysław Waczyński, Łukasz Czapliński, Roksana Krajewska, Emilia Wyszkowska, Dyrekcja i pracownicy Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Wasilkowie.

 

Działanie jest realizowane w ramach projektu „Łabuki kontra Kozy – wasilkowskie integracje teatralne” Podlaskiego Instytutu Kultury, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowe Centrum Kultury, Bardzo Młoda Kultura 2024.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2023-2025.

Plakat przygotowany przez uczestniczki projektu