Finał „Supraskiej Sobótki” w Wasilkowie

W niedzielę 28 sierpnia 2022 roku w Wasilkowie odbyło się podsumowanie projektu „Supraska Sobótka”. W ramach wydarzenia na Cyplu wystawione zostało przedstawienie „Kwiat Paproci” w wykonaniu Teatru Latarnia oraz potańcówka z zespołem Braci Rejwów wraz z warsztatami tańca tradycyjnego.

Spektakl kwiat paproci to widowisko w reżyserii Mateusza Tymury, które jest inspirowane motywami baśni ludowej o tym samym tytule. Spektakl opowiada historię Jacka, który odnalazł tytułowy kwiat paproci. Jest to historia o trudnych wyborach i o tym co w życiu ważne. W spektaklu widzowie usłyszeli muzykę graną na żywo oraz tworzoną elektronicznie w trakcie spektaklu. Widzowie aktywnie brali udział w wydarzeniu. Sami aktorzy rozpoczynając grę z perspektywy widza zaprosili nijako publiczność do udziału w tej niesamowitej wyprawie po kwiat paproci. Widowisko rozpoczęło się o 19:28 czyli o zachodzie słońca. Ważną rolę w spektaklu grało otoczenie, która zapewniło lepszy klimat i pozwoliło być bliżej natury. Było ono też scenografią do spektaklu, którego warstwa wizualna przenosiła widza w magiczny świat legend i wierzeń ludowych.

Po spektaklu odbyła się pogadanka dotycząca obrzędów i zwyczajów związanych z Nocą Świętojańską. Ponad to, drugą ważną częścią tego wieczoru były warsztaty tańca tradycyjnego z muzyką na żywo przygotowaną przez Braci Rejwów (Mateusz Tymura Akordeon, Zbigniew Rusiłowicz – cymbały). Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia pod okiem Magdaleny Dąbrowskiej –  instruktorki tańca, aktorki teatru Wierszalin mogli poznać i doświadczyć tradycyjnych tańców słowiańskich.

„Supraska Sobótka„ to wydarzenie, w miejscowościach, które połączyła rzeka Supraśl.  W miejscowościach Gródek, Borki, Supraśl i Wasilków. Podczas ostatniego spektaklu w Wasilkowie zwieńczeniem całego projektu była potańcówka z muzyką tradycyjną, graną na żywo wraz z warsztatami tańca. Każdy ze spektakli rozpoczynał się o zachodzie słońca.

Realizatorem zadania „Supraska Sobótka” była Fundacja Teatr Latarnia. Partnerami: Gminne Centrum Kultury w Gródku, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu oraz  Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie, który dzięki nawiązywaniu partnerstw realizuje coraz więcej projektów dla mieszkańców Gminy Wasilków.

Zadanie „Supraska Sobótka” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury, EtnoPolska. Edycja 2022.

Więcej zdjęć zobaczycie klikając w ten link

Finał „Supraskiej Sobótki” w Wasilkowie

Fot. Magdalena Właszek