Tkana opowieść Lucyny Kędzierskiej

W piątek 11 lutego 2022 roku w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie odbył się wernisaż wystawy „Wełną Utkane” oraz spotkanie z autorką Lucyną Kędzierską, która tworzy w Wasilkowie.

Na wystawie prezentowane są kapy, dywany, makatki oraz przedmioty użytkowe (torby, poduszki, kosmetyczki). Ponadto na wystawie prezentowane są krosna oraz kołowrotek. Na tkaninach dominują motywy związane z naturą oraz życiem na wsi. Pojawił się też cykl przedstawień związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Wystawę uzupełniała część multimedialna prezentująca film o Pani Lucynie, który został zrealizowany przez Podlaski Instytut Kultury w ramach powstania cyfrowej bazy Twórców Ludowych z Podlasia E-Tradycja.

Podczas rozmowy, w czasie której pani Lucyna tkała na krośnie odpowiadała zebranym o początkach swojej pracy. W Wasilkowie mieszka od 1985 roku, tu prowadzi swoją pracownię Utkane Wełną przy ul. Konopnickiej. Pochodzi z rodziny tkaczek, gdzie zajmowała się tym jej babcia i matka. Swoje prace sprzedaje do różnych miejsc, wiele z nich trafia do Japonii, gdzie cieszą się uznaniem odbiorców. Zebrani mogli się dowiedzieć ile czasu zajmuje stworzenie dywanu, gdzie można nabyć tkaniny oraz czy długo czeka się realizację zamówienia. Część pytań zadawała publiczność, na które Pani Lucyna odpowiadała bardzo chętnie. Uczestnicy dowiedzieli się również, jak to się stało, że wzór tkaczki z Wasilkowa znalazł na największym muralu ludowym w Polsce („Tkana opowieść” przy ulicy Radzymińskiej w Białymstokiem”).

Miłym akcentem spotkania była obecność uczennic Pani Lucyny, które również dzieliły się swoim doświadczeniem oraz wrażeniami z odbytej nauki w pracowni Utkane Wełną.

Po rozmowie dyrektor Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury – Karol Świetlicki złożył gorące podziękowania autorce za udostępnienie wystawy oraz spotkanie z mieszkańcami i gośćmi gminy Wasilków. Po części oficjalnej zebrani oglądali prace oraz prowadzili indywidualne rozmowy z artystką. Wiele osób zostawiło wpis w książce pamiątkowej wystawy. Był to wieczór, który na długo zapadnie w pamięci jego uczestnikom.

Wystawę „Wełną utkane” można oglądać do 25 lutego 2022 roku w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie (Żurawia 13) w godzinach jego otwarcia.

Lucyna Kędzierska – tkactwem ludowym (tzw. dwuosnowowym) zajmuje się od dzieciństwa. Jej praca jest efektem kontynuacji wieloletniej rodzinnej tradycji zapoczątkowanej przez jej babcię. Tkaniny wykonuje ręcznie na tzw. krosnach z naturalnej wełny owczej. Proces tworzenia tkaniny jest od początku do końca wykonywany samodzielnie, począwszy od pozyskania materiału, przerobienie go na nić wełnianą, projektu wzoru oraz wytkania pracy. Wzory umieszczane na tkaninach są najczęściej zaczerpnięte z otoczenia, gospodarstwa domowego, niekiedy przedstawiają dawne tradycje i obrzędy ludowe. Wzór z jej tkaniny został umieszczony na największym muralu o tematyce ludowym w Polsce pt. „Tkana opowieść”. Można go zobaczyć w Białymstoku przy ulicy Radzymińskiej. Pani Lucyna prowadzi swoją pracownię w Wasilkowie. Znajduje się ona przy ulicy Konopnickiej. Tkaniny spod ręki wasilkowskiej artystki trafiają do odbiorów indywidualnych i instytucji z całego świata.

Wełną Utkane – wystawa tkanin dwuosnowowych