Rzeka Ognia popłynęła w Wasilkowie

25 września br., odbył się  I Festiwal „Rzeka Ognia”. To wydarzenie ściągnęło do Wasilkowa artystów z różnych stron polski, którzy pretendowali o tytułu Ogniomistrza Wschodu. Jest to jedyne wydarzenie tego typu na Podlasiu i jak się okazało po frekwencji publiczności – potrzebne i oczekiwane.

Festiwal „Rzeka Ognia” powstał jako odpowiedź na potrzeby mieszkańców Wasilkowa, którzy zgłosili pomysł realizacji takiego wydarzenia. Dzięki współpracy Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Wasilkowie i białostockiego Kolektywu Freakus zrealizowano imprezę, która zostanie w pamięci na długo. Zapoczątkowano przedsięwzięcie, które w przyszłych latach może stać się imprezą, dzięki której Wasików będzie rozpoznawalny w całej Polsce.

Rywalizacja przebiegała w dwóch etapach. Podczas pierwszego uczestnicy przesyłali nagrania swoich występów. Spośród 14 zgłoszonych osób komisja powołana przez Dyrektora MOAK-u wyłoniła 5 finalistów. Zaprezentowali się oni podczas finału, który odbył się na terenie rekreacyjnym Cypel w Wasilkowie. Byli to Jan Dudek (Kraków), Mateusz Koszykowski (Gdańsk), Jerzy Kozłowski (Kraków), Bartłomiej Kuźma (Zamość),  Sebastian Malicki (Dąbrowa Górnicza). Występy były na bardzo wysokim poziomie artystycznym, którego nie powstydziłyby się największe miasta i ośrodki kultury w Polsce.

Zmagania oceniała komisja w składzie: Krzysztof Szubzda (reżyser), Jarek Jatel (satyryk),  Joanna Dziekońska (Stowarzyszenia Kreatywny Wasilków), Katarzyna Duda- Charko (Międzynarodowy Sędzia Tańca), Łukasz Słabkowski (artysta fireshow). Po burzliwych obradach tytuł Ogniomistrza Wschodu przyznano Sebastianowi Malickiemu. W swoim finałowym pokazie połączył on teatr ognia z występem teatralnym i satyrą. Nawiązał on bezpośredni kontakt z publicznością poprzez wypowiadane kwestie bohatera, w którego się wcielił (starszego pana). Poza najlepszą opinią Jury  został też najlepiej doceniony przez publiczność, która bardzo licznie się zgromadziła nie szczędząc braw wszystkim artystom.

Po pokazach finałowych odbył się spektakl ognia w wykonaniu współorganizatora – Kolektywu Freakus. Przed pokazami finałowymi wystąpiła grupa z Cyrkplozja – złożona z wychowanków Selezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Różanymstoku.  Członkowie tej grupy w dniu festiwalu prowadzili warsztaty nowocyrkowe i animacje, z których chętnie korzystali najmłodsi mieszkańcy Wasilkowa. Podczas wydarzenia przybyłych artystów i gości przywitał Burmistrz Wasilkowa – Adrian Łuckiewicz. Wieczór prowadził Karol Świetlicki – dyrektor MOAK-u w Wasilkowie.

I Festiwal „Rzeka Ognia” przeszedł do historii. Do Wasilkowa przyjechali artyści najwyższej klasy, którzy zmagali się o tytuł Ogniomistrza Wschodu. Impreza będzie kontynuowana. W przyszłym roku „Rzeka Ognia” znów przepłynie przez Wasilków. 

Autor: PCZ.Zdjęcia: B. Wilczyńska, M. Właszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *